Nezaradené

Je fotovoltika ideálnym riešením pre náš domov?

Pojem fotovoltika, fotovoltické systémy sú v dnešnom svete dobre známe z hľadiska energetickej udržateľnosti. Radia sa medzi obnoviteľné zdroje energie, sú šetrné k prírode a životnému prostrediu. Pokiaľ zvažujete že pridáte ruku k dielu a chceli by ste prispieť k ochrane životného prostredia, tým že znížite svoju uhlíkovú stopu a popri tom ušetríte nemalé peniaze za energie, stanete sa z časti nezávislými a popri tom zdvihnete hodnotu vašej nehnuteľnosti, tak práve pre Vás je ideálnou voľbou fotovoltický systém.

Pokiaľ začnete zvažovať inštaláciu systému je veľmi potrebné si zvoliť najvhodnejší systém pre vašu domácnosť s čo najvyššou efektivitou využitia. Samozrejme záleží od viacerých kritérií a vy si môžete vyberať z viacerých možností. Pokiaľ si neviete rady pre ktorú možnosť sa rozhodnúť, určite neváhajte kontaktovať odborníka.

Čo lokalita mojej nehnuteľnosti?

Na Slovensku až tak lokalita nezohráva úlohu, pretože vďaka geografickej polohy Slovenska máme pomerne priaznivé podmienky pre fotovoltiku. Skôr ide o profesionálnu montáž kde skôr ako lokalita väčšiu úlohu zohráva to na ktorú svetovú stranu je smerovaná strecha na ktorú sa budú inštalovať panely. A tu sa už môže inštalácia čiastočne prispôsobiť potrebám domácnosti z hľadiska efektívnosti využitia a to rozdelením inštalácie na viac stringov (reťazcov). Pričom vždy z hľadiska najvyššej výroby je smerovanie panelov na juh pri sklone 35°.

Ako chcem využiť vyrobenú energiu?

Ideálne je si hneď na začiatku určiť ako chceme s vyrobenou energiou naložiť, kde ju chcem spotrebovať, či ju chceme ukladať a podobne. Po zodpovedaní otázok týchto otázok sa rozhodneme pre výber vhodnej inštalácie. Na výber máme niekoľko typov systémov. Na Slovensku najčastejšie používaný ON-GRID systém, vďaka nižšej počiatočnej investície. Hybridný systém s vyššou počiatočnou inštaláciou, ktorý nám zabezpečuje vyššie percento nezávislosti a neposlednom rade OFF-GRID systémy, ktoré môžu slúžiť napríklad na ohrev teplej vody ktoré sú tiež veľmi obľúbené vďaka počiatočným nákladom.